Logo finehouse

ZE   ZAMILOVANÉHO   HÁJKU

PermaLot centrum

Kliknutím na náhled se Vám zobrazí detail fotografie.

n-permalot-1.jpg, 8 kB
n-permalot-2.jpg, 8 kB
n-permalot-3.jpg, 8 kB
n-permalot-4.jpg, 8 kB

Projekt:
pro stavební povolení - prosinec 2005
realizace - léto 2006 – …

Původní vesnický dům se stodolami se nachází v druhém pásmu domů za návsí. Původní rodinný dům nově nazvaný „Pod klenbami“ je rekonstruován v nízkonákladovém ručním a osobním přístupu. Naopak rekonverze stodoly na „Přírodní dům“ má být ukázkou přírodních technik stavění jednoduchém, ale precizním nadčasovém stylu. Oba objekty budou využivat alternativní zdroje energie – centrální vytápění s kotlem na dřevní odpad, finská protiproudová kamna na dřevo, solární panely, fotovoltaické panely, pasivní sluneční energii atd.

Na stávajícím domě „Pod klenbami“ nedochází k tolika změnám. Pouze dispozice je částěčně pozměněna – zejména v koupelně s použitím kompostovací toalety a sauny, je zde nová technická místnost pro kotel na dřevní odpad, přístavba zádveří, ale zejména zimní zahrada s použitím nehraněných kruhových profilů. Dům může být využíván k rodinnému bydlení, ale bude využíván i pro aktivity pro mladé lidi a malé kurzy Permakultury, přírodního stavění a pod.

Původní stodola s kamennými sloupy a dřevěným stropem a krovem bude přetvořena v nový celek - vnitřním vybavením a obalením přírodními izolacemi zvenku – v „Přírodní dům“ pro rodinné bydlení. Velkorysý prostor přízemí bude vytápěn i finskými kruhovými kamny kolem kterých je obtočeno schodiště vedoucí do podkroví s ložnicemi.
Základní izolací kamenných pilířů budou slaměné balíky, pouze z jižní strany budou použity rákosové rohože. Jižní strana bude mezi pilíři z části prosklená a z části bude použita Trombeho stěna. Také v konstrukci střechy bude použita izolace slaměnými balíky. Záměrem je pokrýt v co největší míře jižní stranu střechy solárními panely a zásobníky, tepelné zisky budou distribuovány v zabudovaném podlahovém a stěnovém systému vytápění.

„Přírodní dům“ je unikátní vzhledem k tomu, že je to poprvé, co bylo získáno stavební povolení na stavbu typického slaměného domu v České republice. 3 cm hliněné omítky po obou stranách slaměných balíků zaručují 90 minut minimální požární odolnosti.

Tento projekt vzniká s minimem prostředků, ale obrovským osobním nasazením klienta. Klient – členové Občanského sdružení PermaLot - jsou zaměřeni na podporu ekonomických alternativ v regionu Bouzov, na přírodní stavění, alternativní energie, nakládání s odpady, vzdělávací aktivity, ale i vytvoření ekovesnice.
Pro další aktuální informace se můžete podívat na www.permalot.org.